Prezent dla promotora i prezent dla komisji – co wypada podarować, a co nie?
Obrona pracy licencjackiej, magisterskiej lub doktorskiej to nie lada wydarzenie. Przyjęło się, że po pozytywnym przebiegu całego procesu wręcza się prezent dla promotora i pozostałych członków komisji. Nie jest to oczywiście obowiązek, a jedynie miły gest, który ma być wyrazem wdzięczności za pomoc.
Prezent dla promotora – co podarować?
Bądź co bądź, najbezpieczniej jest postawić na ponadczasowe i uniwersalne podarunki, które nie wykraczają poza relację promotor-student. Warto, aby zarazem był to prezent praktyczny. Co w takim razie będzie najlepsze na prezent dla promotora?
Najlepiej zainwestować w produkt, który posłuży obdarowanemu na lata, np. wysokojakościowy długopis z wyższej półki. Miłym gestem będzie wzbogacenie go o spersonalizowany grawer, np. imię i nazwisko promotora. Alternatywą dla długopisu może być oczywiście pióro, jednak należy wcześniej się upewnić, czy aby na pewno mentor preferuje to narzędzie piśmiennicze.
Innym, równie praktycznym prezentem, będzie bon do wybranego sklepu. Wykładowcy są osobami oczytanymi, którym nauka towarzyszy niemal nieustannie, dlatego w tym przypadku warto wybrać Empik lub inną księgarnię. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z wartością bonu, gdyż zbyt wysoka kwota może wprawić obdarowanego w zakłopotanie.
Czasem zdarza się tak, że student nie jest do końca zadowolony z pomocy wykładowcy na ścieżce pisania danej pracy lub po prostu nie może sobie finansowo pozwolić na droższe podarunki. Prezent dla promotora to jedynie miły gest, a nie formalny obowiązek, dlatego broniący pracę nie powinien czuć się zobligowany do wydawania dużych kwot. Z drobniejszych upominków warto wybrać np. bukiet kwiatów, bombonierkę, książkę, planer lub elegancki notatnik.
Prezent dla promotora – czego nie wypada wręczać?
Mimo że alkohol jest dość uniwersalnym prezentem, w przypadku relacji student-promotor może być odebrany jako faux pas. Bądź co bądź, jest to stosunek czysto formalny. Należy mieć na uwadze, że promotor może na przykład być abstynentem lub mieć problemy z alkoholem, co z kolei niekoniecznie może wiedzieć osoba broniąca swoją pracę. Z drugiej strony powinno się stronić od prezentów nazbyt osobistych (np. nawiązujących do hobby), szczególnie jeśli student powziął daną informację o swoim mentorze z trzeciej ręki. Niemile widziane będzie również podarowanie rzeczy niepoważnych i pseudo-śmiesznych.
Prezent dla komisji – palący problem
Niektórzy uważają, że prezent dla komisji powinien być taki sam, jak dla promotora. Jest to jednak bardzo błędne przekonanie, które może wręcz urazić mentora. Bądź co bądź, to właśnie on przygotowywał studenta, miał z nim osobisty kontakt, radził i pomagał w razie wątpliwości. Co więcej, czasami bywa tak, że broniący nawet nie zna pozostałych członków komisji. W takim przypadku podobne podarunki byłyby tym bardziej nie na miejscu. Prezent dla komisji powinien być bardzo symboliczny i raczej skromny. Wystarczą czekoladki, mały bukiet lub ozdobny koszyczek z herbatą.